Užitečné rady a tipy ke stažení
Doporučené oblečení a potřeby: „Co zabalit“
Prosíme rodiče, aby zkontrolovali především to, zda má dítě s sebou zabalenou pokrývku hlavy, která je důležitá v parných a slunečných dnech. Chceme předejít hlavně nevolnostem, které může způsobit horké počasí.
Nedoporučujeme dávat dětem mobilní telefony! Jednak hrozí ztráta nebo poškození, navíc děti při sebemenším stesku či konfliktu s kamarádem využívají telefon pro kontakt s rodiči. Problém mnohdy dokáže vyřešit vedoucí přímo na místě a rozhovor s rodiči může situaci do jisté míry ztížit. Věřte, že pokud by to situace vyžadovala, budeme vás včas kontaktovat.
Obecné informace
Tábor Arneštovický mlýn se nachází v krásném prostředí říčky Trnavy mezi Pacovem a Želivem, nejbližšími velkými městy jsou Pelhřimov a Humpolec. Okolo tábora se nachází jen samé lesy a louky, tudíž prostředí nedotčené městským ruchem.
Doprava dětí na a z LDT Arneštovický Mlýn je zabezpečena hromadně z Týnce nad Sázavou a Benešova u Prahy, případně dle dohody.
Každý rok probíhá celých 14 dní v duchu zvoleného tématu, tzn. celotáborové hry, kterou se snažíme na léto připravit už během celého roku. Celotáborové hry mohou být z dob historických, současných, dle filmové nebo knižní předlohy, nebo jen podle fantazie, která nezná meze. Na konci pobytu se tato celotáborová hra vyhodnotí a vítězové, ale i všichni zúčastnění, jsou po zásluze odměněni 😀 .
Děti jsou ubytované v dřevěných chatkách, zařízených palandami, policemi na oděvy a stolkem. V chatkách je zavedena elektřina, z bezpečnostních důvodů však pouze pro osvětlení. Jídelna, kuchyně, ošetřovna s pokoji pro nemocné a hygienická zařízení jsou ve zděných budovách. Kapacita tábora je přibližně 120 dětí.
Stravování probíhá 5x denně; obědy a večeře jsou formou teplých jídel. Snídaně, dopolední i odpolední svačiny bývají složeny z pečiva, oplatek, jogurtů, ovoce a zeleniny. Pitný režim je zajištěn po celý den.
Vedoucí a praktikanti jsou parta nadšených lidí, kteří s drobnými obměnami, tak jak nám členové posádky odrůstají do pracovních procesů a životních událostí, jezdí na tábor v Arneštovicích už mnoho let. Tento tábor má bohatou minulost, odchoval už mnoho generací vedoucích a praktikantů. Každého svého praktikanta si ve většině případů vybíráme z řad nejstarších oddílů. Často se stává, že si je „vychováme“ už od mateřské školky jako dobré parťáky pro zábavu i do nepohody. Na hladký průběh pobytu pak dohlíží hlavní vedoucí spolu se svým zástupcem.
Pro táborovou činnost a zábavu jsou děti rozděleny do oddílů po průměrně 12 dětech stejného pohlaví a přibližně stejného věku. Tento systém se nám osvědčil hlavně z důvodu přizpůsobení zábavy skupinám „na míru“ a také z hygienických důvodů. Pro celotáborové hry jsou táborníci a tábornice rozlosováni do smíšených družinek, kde se snažíme vyrovnat síly pro soutěžení (tj. v každé družině by měl být zástupce z každého oddílu – od nejstarších kluků po nejmenší holčičky).
V dětech se také snažíme probouzet ohleduplnost k přírodě. V mnoha hrách se pokoušíme podpořit tvořivého a vynalézavého ducha v každém jedinci. Některé úkoly jsou založeny na dovednostech, jiné na vědomostech, tak aby si každý našel to své. Je vždy dobré, když si děti kromě drobných dárků odvážejí i nově nabité zkušenosti a hlavně i nové kamarády. Umět si najít nové přátele a schopnost komunikovat s novými známostmi je jistě velmi užitečná zkušenost do budoucna, a proto se tuto oblast snažíme podporovat.
Na nudu není čas, téměř každý den se v našem programu objeví celotáborová hra, družiny zde plní různé úkoly a děti se zde učí společné týmové práci. Během let jsme již slavili Vánoce, ukazovali naše dovednosti na táborové Olympiádě, učili se vesnickým tradicím a podobně. Každoročně se sejdeme u táboráku, máme hity nabité diskotéky, když počasí dovolí, koupeme se v říčce Trnávce a mnoho dalšího.